Architektura jest wyjątkowym kierunkiem studiów. Łączy w sobie umiejętności techniczne i widzę z takich przedmiotów jak matematyka i fizyka, ale wymaga znajomości historii sztuki i wrażliwości na proporcje i estetykę. To powoduje, że przystępując do rekrutacji na studia architektoniczne, należy liczyć się nie tylko z koniecznością wyboru odpowiednich przedmiotów na maturze, ale również z przystąpieniem do egzaminu z rysunku. Tak też jest w przypadku egzaminu wstępnego z rysunku na Wydział Architektury na Uniwersytecie Technicznym w Szczecinie.
Trzeba pamiętać, że każda uczelnia może w dowolny sposób zorganizować proces rekrutacji, w tym także to jak wygląda egzamin z rysunku. Dlatego egzaminy z rysunku na wszystkich uczelniach różnią się od siebie i z tego powodu przed decyzją o wyborze danej uczelni warto zapoznać się z informacjami na temat rekrutacji i egzaminu.
Wymagania maturalne na Wydział Architektury w Szczecinie
Na Wydziale Architektury w Szczecinie prowadzone są dwa kierunki studiów :
- Architektura
- Projektowanie Architektury Wnętrz i otocznia.
Na oba kierunki brane są pod uwagę przedmioty :
- Matematyka
- Dowolny przedmiot dodatkowy
- Język Polski
- Język Obcy
Wzór na Liczbę punktów wygląda następująco 0,45*Matematyka*W + 0,1*Przedmiot dodatkowy*W +0,1*Język Polski*W + 0,25*Język Obcy*X
W to wspołczynnik poziomu : dla poziomu podstawowego wynosi 1, a dla rozszerzonego 1,5
X to współczynnik poziomu dla języka obcego : dla poziomu podstawowego wynosi 1, dla rozszerzonego 1,5 , a dla klasy dwujęzycznej 1,7
Do zdobycia jest maksymalnie 140 punktów z egzaminu maturalnego.
Egzamin z rysunku na wydziale architektury w szczecinie
Egzamin z rysunku na Wydziale Architektury w Szczecinie obejmuje 3 zadania rysunkowe.
Rysunki na egzaminie powinny być wykonane : ołówkiem, czarną kredką lub tuszem przy czym technik nie można mieszać, nie można również używać przedstawień barwnych.
Na egzamin należy zabrać ze sobą :
- linijka długości 30 cm,
- trójkąt (ekierka),
- ołówek średniej twardości (HB), może być ołówek automatyczny o grubości rysika: 0,5; 0,7; 0,9,
- ołówki miękkie (B-4B),
- gumka do ścierania,
- czarna kredka, pióro względnie pędzel i czarny tusz (jeśli kandydat nie będzie posługiwał się ołówkiem lub jeśli zadania będzie chciał wykonać różnymi technikami).
W latach 2020-2022 egzamin był organizowany w formie zdalnej w postaci 3 rysunków na kartce A4. Skany prac należało wgrać do systemu w określonym terminie według wskazówek przekazanych przez organizatorów egzaminu.